CESTOVÁNÍ / Náš tip

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
21.9.2018

V neděli je pro návštěvníky náplavek připraven celodenní program s tematikou vorařství

PRAHA

Dílny pro děti, kde si budou moci vyrobit svůj vlastní vor nebo šíf, ukázky historických řemesel, vyřezávání do dřeva, původní muzejní flašinet a staropražské šlágry na válečcích, ochutnávka rybích specialit, komentovaná procházka s architektem Petrem Kučerou nebo hudební produkce tradiční staropražské hudební kapely Třehusk. Tyto a další zajímavosti čekají v neděli 23. září na návštěvníky pražských náplavek.

Začátek je v 10:00 hodin na Rašínově nábřeží za Železničním mostem. Celodenní program byl připraven v rámci akce #nasenaplavka, kterou správce náplavek TRADE CENTRE PRAHA pořádá od 15. do 26. září na Rašínově a Hořejším nábřeží. Program byl vytvořen ve spolupráci se spolkem Vltavan Čechy. Spolku se vorařství podařilo zapsat jako kulturní památku na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR a diváci tak budou moci vidět živou národní kulturní památku.

Veřejnosti bude představena replika historické vltavské nákladní lodi, tzv. šífu. Tato dřevěná loď se po Vltavě plavila naposledy před desítkami let. Spolek Vltavan ve spolupráci se studentem dřevařské průmyslovky ve Volyni Jakubem Schusterem rekonstruoval 70 let staré plány na jeho stavbu. Následně se podle jeho nákresů loď postavila v Lipníku nad Bečvou. Pro všechny techniky, truhláře i plavce je to velký svátek a odvážné znovuobjevování jedné skoro zapomenuté tradice,“ říká zástupce pořádající společnosti TRADE CENTRE PRAHA a nový kurátor pražských náplavek Jiří Sulženko.

Co je to šíf?
Šíf byla nákladní dřevěná loď přepravující vytěžený písek ze dna Vltavy. Dále se převážely cihly, kámen, zelenina, a nakonec se šífy staly romantickou atrakcí pro Pražany při jízdě Svatojánskými proudy. Zpět proti proudu byly šífy taženy párem koní, později motorovými remorkéry. Mnoho z nich však skončilo na dně moře či řeky při neúspěšné plavbě, nebo byly rozebrány pro stavbu mol.

Co je spolek Vltavan?
První spolek Vltavan byl založen pražskými plavci z důvodů jejich zajištění v době nemoci či vyplacení bolestného v případě plavcova úmrtí. Po jejich vzoru založili tento spolek i plavci v Purkarci. Odškodné bylo vypláceno z měsíčních příspěvků členů.

Kdo byli plavci?
Plavci byli v zimě lesními dělníky, kteří vytěžené dřevo sváželi dolů k řece. Na jaře jej svazovali do vorů dlouhých až 130 metrů a plavili ho po řece Vltavě až do Prahy a dále do Hamburgu, kde bylo použito nejčastěji ke stavebním účelům.


neděle 23. září 10:00 – 17:00, Rašínovo nábřeží za Železničním mostem
Tvůrčí dílny pro děti / 10:00 – 12:00 + 13:00 - 17:00

Výroba modelu voru – Vltavan Purkarec
Výroba model šífu – Jakub Schuster
Vyřezávání do dřeva

Komentované procházky / 11:00 + 15:00
komentovaná procházka po náplavce s architektem Petrem Kučerou

Hudební program
10:30 – 11:45 – původní muzejní flašinet a staropražské šlágry na válečcích
12:30 – 13:30 – harmonikář Miloslav Frýdl
14:00 – 15:15 – staropražská vorařská kapela Třehusk
15:30 – 16:45 – původní muzejní flašinet a staropražské šlágry na válečcích

Rozhovory
O vorařství, stavbě repliky šífu, o spolku Vltavan, o náplavce.

Občerstvení – rybí speciality
HELEB – Grilovaný losos, grilovaná makrela, hot dog s klobásou, domácí limonády.
FANTOVA RYBÁRNA – Staročeská rybí polévka, smažený kapr s lehkým bramborovým salátem, klasický rybí salát, pivo, víno.
MAMAKRELA – pstruh a filet z candáta, makrela na hůlce, nápoje.
SÁDKY TŘEBOŇ – tradiční české ryby, kapří hranolky.

KDE: za Železničním mostem směrem k Vyšehradu.

Autor / zdroj: Kamil Chalupa

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Slavia postupuje do Ligy mistrů!

Slávisté si díky gólu Jana Bořila po 12 letech zajistili účast ve skupinové fázi Ligy mistrů, ve které se střetne s těmi nejlepšími celky evropského f

Post

Většina pseudohistorických vozidel v Praze má závadu

Ve dvou uplynulých měsících se úředníci ve spolupráci s policisty a strážníky zaměřili na důsledné kontroly pseudohistorických vozidel přepravujících

Post

Keňská špička si to rozdá o vítězství na prestižní Birell Grand Prix Praha

To nejlepší z keňské vytrvalecké špičky, solidní evropští běžci a česká elita. Na Birell Grand Prix Praha, akci oceněnou zlatou známkou IAAF, zaostří

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz

REKLAMA