VĚDA A TECHNIKA / Auto-moto

Ford oslavuje 60 let kultovního modelu Mustang oznámením nových verzí
Ford Mustang GTD. 
Autor / zdroj foto: Ford Czech Republic

Je synonymem zábavy, svobody, výkonu a nádechu rebelství - a fanoušci po celém světě dnes slaví, protože ikonický Ford Mustang  slaví šedesáté narozeniny.

Mustang se poprvé začal prodávat na Světové výstavě v New Yorku 17. dubna 1964. Překonal tehdy světový rekord v prodejích, když hned v prvním roce prodeje zaznamenal více než 418 000 prodaných kusů a nastolené tempo drží až dodnes. Mustang je v současnosti již více než 10 let nejprodávanějším sportovním vozem na světě.

Na oslavu šesti desetiletí nepřetržité výroby modelu Mustang dnes Ford představuje dvě nové varianty určené pro Evropu. Nový Mustang GT California Special přináší moderní pojetí speciální edice, která byla poprvé představena v roce 1968, zatímco nový Mustang GT Black dodává vozu ještě více charakteru díky stylovým designovým vylepšením.

V době, kdy Ford v Evropě směřuje k elektrické budoucnosti, rozšířil svou stáj vozů Mustang vůbec poprvé také o elektrické SUV Mustang Mach-E. Dne 30. dubna zahájí Ford příjem objednávek na model Mustang Mach-E Rally - vůbec první elektrický vůz značky Ford inspirovaný závody rallye. K dalším dárkům k narozeninám Mustangu patří první informace o ultimativním modelu Mustang GTD a jeho dostupnosti v Evropě.

Mezi oslavy "Dne Mustangu", které pořádá Ford a nadšenci Mustangu po celém světě, patří Ford Mustang Global Gallop. Šedesát ambasadorů modelu Mustang, novinářů a tvůrců podnikne současně velkolepé cesty v Severní Americe, Jižní Americe, Evropě, Jižní Africe, Číně a Austrálii, aby tak vzdali hold neutuchající popularitě tohoto ikonického sportovního vozu po celém světě.

"Málokterý vůz - pokud vůbec nějaký - se může pochlubit tak bohatou historií, odkazem a celosvětovou popularitou jako Ford Mustang, a ještě méně z nich se nepřetržitě vyrábí již 60 let," řekl Jon Williams, generální ředitel Ford Blue v Evropě. "Dnešní oslavy a naše nové přírůstky do modelové řady Mustang vystihují ducha svobody a zábavy, který byl základním kamenem úspěchu Mustangu po celých šest desetiletí - a nyní jsou inspirací pro technologie, díky nimž bude Mustang cválat i v budoucnosti."

Nové Mustangy, stejný charakter

Ford dnes pro Evropu představil nový model Mustang GT California Special, který vzdává hold oblíbené speciální edici z roku 1968 - zachycuje podstatu amerického stylu západního pobřeží s jedinečným designem.

Verze California Special je k dispozici v osmi barevných provedeních exteriéru včetně stříbrné Iconic a modré Vapor a přidává výrazné boční pruhy v kombinaci světle modré Light Rave a černé High a Low Gloss Black s nápisem GT/CS, který je při slabém osvětlení téměř neviditelný, ale na slunci je mnohem výraznější.

Černé rámečky lemující světlomety, 19palcová kola z lehké slitiny s opracovanou čelní plochou s detaily v modré barvě Rave, doplněné znakem GT/CS na přední masce chladiče a znakem GT na víku zavazadlového prostoru, které jsou oba vyvedeny ve stejné barvě.

V interiéru pokračuje California Special v pestrém tématu s čalouněním Navy Pier a koženými sedadly v barvě černá Ebony s dvoubarevným prošíváním Raptor Blue a Metal Grey, které se táhne kolem palubní desky, dveří, volantu a středové konzoly. Mustang California Special je možné ode dneška objednávat v karosářských verzích Mustang GT Convertible s možností volby šestistupňové manuální nebo desetistupňové automatické převodovky pro motor V8 o objemu 5,0 litru.

Nová sada Black, kterou lze ode dneška rovněž objednat pro Mustang GT Fastback a Convertible s možností volby manuální nebo automatické převodovky pro motor V8 5,0 l, dává zákazníkům možnost získat pro svůj nový Mustang temnější nádech. Součástí paketu jsou černě lakovaná kola z lehkých slitin v barvě Ebony Black, černá střecha, kryty zrcátek a rámečky světlometů, stejně jako černé přední a zadní znaky Mustang, které nenechávají nikoho na pochybách, že se jedná o pořádně ostrý stroj.

Připraven dovádět na asfaltu i v terénu

Evropští zákazníci si od 30. dubna mohou objednat nový Mustang Mach-E Rally, který poprvé přenáší svobodu a zábavu spojenou s modely Mustang mimo zpevněné povrchy.

Navržen tak, aby upoutal pozornost na jakémkoliv povrchu. Mustang Mach-E Rally se vyznačuje dvojitými závodními pruhy, jedinečnou přední maskou, výrazným zadním spoilerem a 19palcovými bílými koly z lehkých slitin inspirovanými dlouhou historií značky Ford v soutěžních rallye.

Dvoumotorový elektrický pohon všech kol poskytuje točivý moment 950 Nm a výkon 486 k zatímco speciálně vyladěné odpružení je o 20 mm vyšší než u Mustangu Mach-E GT.

Ford dnes také potvrdil, že Mustang GTD, nejodvážnější a nejvyspělejší Mustang všech dob, přijde do Evropy.

Tento mimořádně výkonný vůz určený pro silniční provoz je vybaven nejmodernějšími technologiemi včetně aktivní aerodynamiky a poloaktivního odpružení a bude k dostání ve striktně omezeném počtu kusů.

Návštěvníci vytrvalostního závodu 24 hodin Le Mans, který se koná 15. a 16. června, budou moci vidět Mustang GTD v ostrém provozu a zároveň sledovat soutěžní Mustang GT3. Zahájení příjmu objednávek evropských zájemců o Mustang GTD se nyní očekává letos v létě - další podrobnosti budou brzy zveřejněny.

Legenda, která vznikala 60 let

Od roku 1964 se prodalo více než 10 milionů Mustangů sedmi generací. Ikonický sportovní vůz se objevil v tisících filmových, televizních, hudebních a videoherních scénách a stal se nejoblíbenějším vozem na světě na Facebooku.

Mustang se také těší bohaté historii v motoristickém sportu po celém světě, v prvním roce prodeje dosáhl prvního vítězství v automobilovém závodě Tour de France a dále zaznamenal vítězství a mistrovské tituly ve sportovních vozech, drag racingu a rallye.

Soutěživý duch Mustangu přetrvává dodnes díky verzím Mustang Dark Horse Spec R, GT4 a Mustang GT3, které se letos v létě vrátí do čela závodu 24 hodin Le Mans.

Autor / zdroj: Petr Burián

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.